RTV AHIRETI
Shëndetësi

Parandaloni sulmin në zemër duke konsumuar dy mollë në ditë

parandaloni-sulmin-ne-zemer-duke-konsumuar-dy-molle-ne-dite

Konsumimi I dy mollëve në ditë, mund ta zvogëloj dukshëm rrezikun e sulmit në zemër, shkruan Dailymail.

Në një eksperiment të bërë, është vërejtur që pjesëmarrësit e studimit, të cilët e kishin patur nivelin e e lartë të kolesterinës në gjak, pas tetë javëve që kishin ngrënë çdo ditë ka dy mollë, niveli I kësaj yndyre kishte rënë gati për 5%.

Sipas autorëve të studimit, ky eksperiment ka dëshmuar, që me anë të ndryshimeve të vogla të dietës ne mund ta parandalojmë rritjen e nivelit të kolesterinës në gjak, respektivisht mund ta parandalojmë sulmin në zemër.

Mollët përmbajnë fibra të shëndetshme, të cilat shkaktojën që bakteret e mira në zorrë, të kontrollojnë nivelin e yndyrës në gjak. Gjithashtu ato përmbajnë polifenole, të cilat janë materie ushqyese të gjendura edhe në çajra dhe verë.

Sipas Tim Chico, profesor dhe autor i studimit, ky efekt është vërejtur më mirë tek femrat sesa tek meshkujt, edhe pse aryseja ende nuk dihet, gjithsesi duhet studime të tjera për ta konfirmuar këtë teori plotësisht.

Related posts

Lëngu i karrotës dhe portokallit, fuqia e vlerave

rezart morina

Një në dhjetë persona vuan nga problemet me veshkat

admin

6 shenja të problemeve të zemrës që nuk kanë të bëjnë me dhimbjen e gjoksit

admin