RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Parlamenti Evropian thirrje për sanksione kundër liderit serb në BeH, Milorad Dodik

parlamenti-evropian-thirrje-per-sanksione-kunder-liderit-serb-ne-beh,-milorad-dodik

Parlamenti Evropian (PE) bëri thirrje për vendosjen e sanksioneve kundër liderit serb në Bosnjë dhe Hercegovinë, Milorad Dodik, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Parlamenti Evropian përsërit thirrjen e tij për miratimin e sanksioneve të synuara kundër aktorëve destabilizues në Bosnjë dhe Hercegovinë, duke përfshirë ata që kërcënojnë sovranitetin dhe integritetin territorial të saj, veçanërisht Milorad Dodik”, thuhet në një rezolutë të miratuar nga Parlamenti.

Rezoluta u miratua me 407 vota pro, 92 kundër dhe 142 abstenime.

Related posts

Ekonomistët thonë se gjykimet nga Specialja dhe dialogu po ndikojnë tek investimet e huaja

rezart morina

Konjufca: Ta ngrisim zëri për drejtësi për personat e zhdukur, jo veç t’i kujtojmë

rezart morina

47 policë të lënduar nga protesta e së martës në Maqedoni, dy në gjendje të rëndë

admin