RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Parlamenti gjerman miraton zgjatjen e misionit ushtarak në Kosovë

parlamenti-gjerman-miraton-zgjatjen-e-misionit-ushtarak-ne-kosove

Parlamenti i Gjermanisë votoi për zgjatjen e vendosjes së trupave gjermane në Kosovë edhe për një vit, raporton Anadolu.

505 ligjvënës, kryesisht nga qeveria e koalicionit qeveritar të kancelarit Olaf Scholz, votuan në favor të vendosjes së personelit ushtarak në forcën paqeruajtëse ndërkombëtare të udhëhequr nga NATO në Kosovë, KFOR.

Partia kryesore opozitare, Partia Kristian-Demokrate (CDU/CSU), gjithashtu mbështetën zgjatjen e periudhës, ndërsa 93 ligjvënës nga dy parti të tjera opozitare, Alternativa për Gjermaninë (AfD) e ekstremit të djathtë dhe Partia e Majtë socialiste, votuan kundër mocionit.

Mandati do t’i lejojë qeverisë gjermane të vendosë deri në 400 ushtarë në Kosovë deri në fund të qershorit 2024. Kostoja e dislokimit vlerësohet të jetë rreth 6,1 milionë euro.

Related posts

Serbët dalin me një kërkesë të re

rezart morina

Presidenti Erdoğan pritet me ceremoni zyrtare në Kazakistan nga presidenti Tokayev

admin

Aksion policor kundër FETO-s, në 16 qytete turke

admin