RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pas tankeve gjermane, Zelensky: Na nevojiten edhe raketa dhe avionë luftarakë

pas-tankeve-gjermane,-zelensky:-na-nevojiten-edhe-raketa-dhe-avione-luftarake

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi të mërkuren se donte që aleatët perëndimorë të dërgonin raketa dhe avionë me rreze të gjatë veprimi në vendin e tij të shkatërruar nga lufta për të ndihmuar në zmbrapsjen e trupave ruse.

“Kam folur me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO -s , Jens Stoltenberg. Ne gjithashtu duhet të nisim dërgesat e raketave me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, është e rëndësishme për ne”, tha Zelensky, teksa shtoi se vendit të tij i duhen po ashtu avionë luftarakë.

Thirrja e fundit e Zelensky vjen vetëm disa orë pasi SHBA dhe Gjermania njoftuan të dyja se do të dërgonin batalione me tanke M1 Abrams dhe Leopard 2 për të forcuar përpjekjet e forcave të armatosura të Ukrainës për të larguar trupat e Vladimir Putinit nga Ukraina lindore.

Related posts

Tajvani thotë se 13 avionë kinez shkelën hapësirën e tij ajrore

admin

Gruri ukrainas në BE, arrihet në parim marrëveshja me pesë shtete

rezart morina

Ky është çmimi i derivateve për të hënën

admin