RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Patriarku maronit libanez: Jemi dëshmitarë të një lufte brutale gjenocidale në Rripin e Gazës

patriarku-maronit-libanez:-jemi-deshmitare-te-nje-lufte-brutale-gjenocidale-ne-rripin-e-gazes

Patriarku maronit libanez, Beshara Butrus er-Rai deklaroi se ata ishin dëshmitarë të një lufte gjenocidale shkatërruese dhe brutale të programuar në Rripin e Gazës, raporton Anadolu.

Rai vizitoi qytetin Sur për të treguar solidaritet me të krishterët në Libanin jugor, të cilët i janë nënshtruar sulmeve izraelite që nga 8 tetori.

Duke bërë një deklaratë pas vizitës së dy kishave në qytetin Sur, Rai preku atë që ndodhi në Rripin e Gazës. “Ne jemi dëshmitarë të një lufte gjenocidale shkatërruese, të programuar, brutale dhe ne kemi ardhur të bashkojmë duart për ta përballuar atë”, tha ai.

Patriarku Rai theksoi se populli palestinez ka të drejtë për vetëvendosje.

Ai tha se ata mund të mbijetojnë duke qëndruar së bashku në unitet, pavarësisht gjithçkaje që ka ndodhur. Rai tha se Izraeli, të cilin ai e quajti “armik”, synon të pushtojë tokat në jug të Libanit dhe se kjo është planifikuar shumë kohë më parë.

Related posts

Biden: SHBA ka nevojë për Poloninë po aq sa Polonia ka nevojë për SHBA-në

admin

Rusia: Nuk shohim mundësi për zgjatjen e Marrëveshjes së Drithit

rezart morina

Spanja kërkon armëpushim të përhershëm në Gaza

admin6