RTV AHIRETI
Shëndetësi

Përfitimet e dobishme që marrim nga hudhra

perfitimet-e-dobishme-qe-marrim-nga-hudhra

Hudhra është përdorur që në kohët e lashta si një ushqim që shëron. Ajo është gjetur në piramidat egjiptiane dhe në tempujt e lashtë grekë, madje është e përmendur dhe në Bibël.

Nuk është një rastësi që këto kultura të lashta kanë arritur në përfundimin që hudhra ka veti të mahnitshme shëndetësore.

Edhe shkenca moderne po e shikon hudhrën njësoj si lashtësia, një ushqim i fuqishëm që ndihmon në përmirësimin dhe trajtimin e shumë problemeve shëndetësore.

Më poshtë ju sjellim vetitë e pabesueshme që ka hudhra në shëndetin e njeriut.

E dimë që hudhra nuk mban një aromë edhe aq të pëlqyer, por efektet e saj janë të mëdha. Dritare.net ju sugjeron që ta përdorni hudhrën me qumësht që aroma e saj të mos jetë e lartë. Ose të hani mollë, majdanoz apo spinaq. Janë ushqime që largojnë aromën shumë shpejt.

Ul rrezikun e kancerit të mushkërive

Konsumimi dy herë në javë i hudhrës gjatë një periudhe 7 vjeçare ka ulur me 44% rrezikun e kancerit të mushkërive, sipas një studimi të kryer në Kinë. Duke iu referuar këtij hulumtimi, dritare.net ju sugjeron të përdorni hudhrën në gatime pasi është një agjent kimik që parandalon kancerin.

Parandalon kancerin e trurit

Elementët që ndodhen në hudhër kanë veti shkatërruese ndaj qelizave vdekjeprurëse në tru. Shkencëtarët e Universitetit Mjekësor në Kaliforninë e Jugut

Janë antibiotikë të fuqishëm

Hudhra ka një përbërës 100 herë më efektiv sesa dy antibiotikë, sipas një studimi të botuar në Journal of Chemotherapy Antimicrobial. Hudhra shkatërron baktere që shkaktojnë sëmundje.

Mbron zemrën

Hudhra përmban kimikate që mbrojnë zemrën. Diallyl trisulfide, një komponent i vajit të hudhrës, ndihmon në mbrojtjen e zemrës gjatë operacionit kardiak dhe pas një sulmi në zemër.

Related posts

Vakti më i rëndësishëm i ditës, ja 10 ushqimet ideale për mëngjes

rezart morina

Aspirinë apo ibuprofen, rastet kur duhet t’i pini dhe kur duhet t’i shmangni

rezart morina

Operacionet kardiake/ Teknikat më të fundit mjekësore realizohen edhe në QSUT

rezart morina