RTV AHIRETI
Shëndetësi

Përfitimet shëndetësore nga fiqi

perfitimet-shendetesore-nga-fiqi

Në stinën e nxehtë të verës mjekët këshillojnë që të konsumoni sa më shumë fruta dhe perime. Një nga frutat sezonalë është edhe fiku, një frut shumë i shijshëm.

Fiqtë janë të përbërë nga një numër i madh i mineraleve, fibrave dhe sheqernave natyralë, të cilat ndihmojnë për një funksionim sa më të mirë të proceseve në organizëm.

Ata përmbajnë magnez, kalcium, hekur, vitaminë A dhe K, si dhe një numër të madh të antioksiduesve. Fiku ndihmon në problemet me kapsllëkun, diarrenë kollën, astmën.

Fiqtë parandalojnë osteoporozën dhe ndihmojnë në shëndetin e eshtrave, kjo falë pranisë së kalciumit dhe mineraleve, ndërsa prania e vitaminës A dhe K ndihmon luftimin e inflamacionit dhe shërben për të mbajtur lëkurën sa më të shëndetshme.

Gjithashtu, ndihmojnë në uljen e tensionit të lartë të gjakut. Ju mund ta përfshini atë në sallata ose ta hani rregullisht gjatë ditës.

Related posts

Ndalni migrenën brenda pak sekondave me këtë përbërës natyral

rezart morina

Sa më shumë vjet që kemi, aq më shumë shtojmë peshë, si të veprojmë?

rezart morina

Superushqimi i rekomanduar për njerëzit mbi moshën 50 vjeç

admin