RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Përfunduan nën rrënoja, mbahen funeralet e 24 fëmijëve volejbollistë nga Qipro

perfunduan-nen-rrenoja,-mbahen-funeralet-e-24-femijeve-volejbolliste-nga-qipro

Funeralet e fundit të njëpasnjëshme për 24 fëmijë, të cilët ishin në Turqi në një udhëtim në shkollë volejbolli kur hoteli i tyre u shemb, janë zhvilluar në Qipron e Veriut.

Fëmijët, të moshës 11 deri në 14 vjeç, po qëndronin në hotelin Grand Isias në Adiyaman kur goditi tërmeti vdekjeprurës në Turqinë jugore .

Vendasit thonë se ndihma mori dy ditë për të mbërritur në qytet.Ekipi nga Kolegji Turk Maarif në Famagusta, në veriun e kontrolluar nga turqit qipriotë, kishte udhëtuar në Adiyaman për turneun së bashku me trajnerët, mësuesit dhe prindërit e tyre.

Ata kishin fituar një ndeshje atë ditë, sipas raportimeve të mediave lokale, para se të flinin në hotelin 10-katësh.

Dhjetë prindër, katër mësues dhe një trajner u vranë gjithashtu kur tërmeti shkatërroi hotelin dhe i la të bllokuar nën rrënoja.

Trupat e tyre u riatdhesuan me kalimin e ditëve. Turmat morën pjesë në funeralet të premten dhe të shtunën dhe qindra ishin të pranishëm.

Të pranishmit, mes tyre edhe nxënës të shkollave të mesme, u lutën dhe qanë mbi dy arkivolet, mes të cilëve shtrihej një top volejbolli.

Një vendas në Nikosia, kryeqyteti i veriut të shkëputur, tha: “Është vërtet e trishtueshme. Ishulli është aq i vogël sa të gjithë e njohin dikë të cilit i ka vdekur fëmija ose nipi. Ka vetëm një ndjenjë vërtet të trishtuar që kur ndodhi.” /tch

Related posts

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë: Deklarata e Lavrovit është propagandë

admin

Bërnabiq reagon ndaj thirrjes së BE-së për ndalimin e retorikës nxitëse

admin

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së mesazh urimi me rastin e Ramazanit – VIDEO

admin