RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Përgatitje për skenarin më të keq, BE-së i bëhet thirrje ta ndalojë gazin rus

pergatitje-per-skenarin-me-te-keq,-be-se-i-behet-thirrje-ta-ndaloje-gazin-rus

Komisioni Evropian u ka kërkuar vendeve në të gjithë bllokun që të ulin përdorimin e gazit me 15% deri në mars mes frikës se Rusia mund të ndalojë furnizimet, shkruan BBC.

KE-ja thotë se objektivi është vullnetar, por do të bëhet ligjërisht i detyrueshëm nëse Moska mbyll çezmat e gazit këtë verë.

Tubacioni kryesor Nordstream 1 nga Rusia në Gjermani ka qenë jashtë linje për mirëmbajtje për 10 ditë dhe do të kthehet të enjten.

Por ka shqetësime se Moska nuk do ta zbatojë premtimin e saj.

Rusia furnizoi Evropën me 40% të gazit të saj natyror vitin e kaluar, me Gjermaninë importuesin më të madh të kontinentit në vitin 2020, e ndjekur nga Italia.

Por presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka thënë se një ndërprerje në mbarë Evropën ishte një “skenar i mundshëm”.

“Rusia po na shantazhon. Rusia po përdor energjinë si armë”, tha ajo. “Prandaj, në çdo rast, qoftë një ndërprerje e pjesshme, e madhe e gazit rus apo një ndërprerje totale e gazit rus, Evropa duhet të jetë gati”.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën, ajo ka ulur furnizimet për një numër vendesh të cilat kanë refuzuar kërkesën e saj për pagesën e gazit në rubla, duke përfshirë Poloninë, Bullgarinë, Holandën, Danimarkën dhe Finlandën.

Ajo është akuzuar gjithashtu për reduktimin e furnizimeve për ta bërë më të vështirë për vendet e BE-së të krijojnë rezerva përpara dimrit.

Britania e Madhe merr më pak se 5% të gazit të saj nga Rusia, por çmimet e saj të gazit ndikohen nga luhatjet në tregjet globale. /koha

Related posts

Sulmet izraelite në Gaza: 122 palestinezë të vrarë dhe 256 të plagosur në 24 orët e fundit

admin6

Nga sot hapet edhe një vendkalim kufitar mes Kosovës e Maqedonisë së Veriut

admin

“Netanyahu dhe ministri i Mbrojtjes kanë mospajtime për çështjen e ndihmës humanitare në Gaza”

admin6