RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Përmbytet anija me emigrantë në Maltë, 18 të zhdukur

permbytet-anija-me-emigrante-ne-malte,-18-te-zhdukur

Një anije u mbyt në Mesdheun qendror në një zonë kërkim-shpëtimi të Maltës, sipas mediave italiane 18 persona janë të zhdukur.

Anija Nadir, e cila i përket një OJQ-je gjermane, shpëtoi dhe transportoi në ishullin Lampedusa 22 emigrantë me origjinë nga Afrika Sub-Sahariane.

Emigrantët u thanë burrave dhe grave që u ofruan ushqim dhe mjekëve që i ekzaminuan, se dje pasdite ata hipën në një varkë shtatë metra të gjatë e cila u nis nga qyteti tunizian Sfax.

Anija u përmbys rreth gjysmës së rrugës dhe të mbijetuarit u sollën në breg nga OJQ-ja gjermane Resqship. /abcnews

Related posts

Erdoğan zhvillon bisedë telefonike me presidentin azerbajxhanas për ngjarjet e fundit në Karabak

admin

Pagat e minatorëve të Trepçës do të ekzekutohen të hënën

admin

Luftanija e katërt MILGEM e Pakistanit do të lëshohet në përdorim këtë javë

admin