RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministri i Jashtëm turk takohet me homologen gjermane në Egjipt

ministri-i-jashtem-turk-takohet-me-homologen-gjermane-ne-egjipt

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan u takua sot me homologen e tij gjermane Annalena Baerbock në Kajro për të diskutuar sulmet e Izraelit në Gaza, ndihmën humanitare për palestinezët dhe evakuimet nga Rripi i Gazës, raporton Anadolu.

Dy ministrat trajtuan gjithashtu situatën në Ukrainë dhe rajonin e Karabakut të Kaukazit, thanë burime diplomatike.

Të premten, ushtria izraelite u dha mbi 1 milion banorëve të Gazës 24 orë për të evakuuar veriun e rripit drejt jugut, pavarësisht paralajmërimeve se kjo do të shkaktonte fatkeqësi humanitare.

Më vonë, Fidan është planifikuar të pritet nga presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi dhe të takohet me ministrin e Jashtëm egjiptian Sameh Shoukry.

Fidan po qëndron në një vizitë zyrtare dyditore në Egjipt me ftesë të homologut Shoukry.

Diskutimet e tij me zyrtarët egjiptianë pritet të mbulojnë të gjitha aspektet e lidhjeve dypalëshe, si dhe zhvillimet aktuale rajonale dhe çështjet ndërkombëtare.

Related posts

Greqi – Mitsotakis kërkon zgjedhje të reja më 25 qershor

admin

Erdoğan: Në vitin 2023 paga minimale në Turqia do të rritet me 54.5%

admin

Gjermani, sulmohet një nxënëse në shkollë për shkak të gjerdanit me mbishkrimin “Allah”

rezart morina