RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Përmbytje në Haiti, humbin jetën 15 persona dhe mijëra të tjerë evakuohen

permbytje-ne-haiti,-humbin-jeten-15-persona-dhe-mijera-te-tjere-evakuohen

Të paktën 15 persona kanë humbur jetën dhe 8 të tjerë janë zhdukur si pasojë e përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut të shkaktuara nga shirat intensivë në Haiti, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë nga Agjencia e Mbrojtjes Civile të Haitit thuhet se për shkak të përmbytjeve janë evakuuar nga shtëpitë e tyre rreth 13.400 persona.

Në përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shirat intensivë janë dëmtuar mbi 7.400 shtëpi.

Kryeministri i Haitit, Ariel Henry në një deklaratë tha se për të prekurit nga përmbytjet, qeveria po punon në partneritet me organizatat lokale dhe ato ndërkombëtare.

Në uraganin “Matthew” i cili goditi Haitin në vitin 2016 humbën jetën mbi 800 persona.

Related posts

Shkup, përshkallëzohet protesta kundër propozimit francez

admin

Emërohet përbërja e re e Qeverisë së Federatës boshnjake-kroate

admin

Isufajt i hapet rruga për dekretim si kryeprokuror i shtetit

rezart morina