RTV AHIRETI
Shëndetësi

Përse nuk duhet t’i lani dhëmbët sapo të zgjoheni

perse-nuk-duhet-t’i-lani-dhembet-sapo-te-zgjoheni

Shumë prej nesh janë mësuar të lajnë dhëmbët sapo ngrihemi nga shtrati.

Por megjithëse higjiena e mirë orale është çelësi për të mbajtur një buzëqeshje të bukur, larja e dhëmbëve menjëherë pasi të zgjoheni mund të mos jetë aq efektive sa mendojmë.

Disa ekspertë mjekësorë besojnë se pirja e një gote ujë para se të lani dhëmbët është shumë më e mirë për shëndetin tuaj oral dhe madje mund të rrisë efektivitetin e larjes së dhëmbëve.

Mund ta bëjë larjen më pak efektive

Nëse jeni mësuar të lani dhëmbët pak para se të pini kafenë në mëngjes, mund të dëshironi ta rishikoni këtë zakon. Kur pini diçka menjëherë pas larjes së dhëmbëve, mund të lajë fluorin në pastën e dhëmbëve, duke e bërë larjen shumë më pak efektive.

Mund të shkaktojë më shumë kavitete

Edhe pse pirja e ujit në mëngjes ka shumë përfitime shëndetësore, duke e bërë këtë menjëherë pas larjes së dhëmbëve mund t’ju pengojë të merrni mjaftueshëm fluor. Për shkak se fluori është një nga mënyrat më efektive për të luftuar kavitetet, mungesa e tij mund të dobësojë smaltin tuaj, duke shkaktuar kavitete dhe madje edhe sëmundje të kockave.

Mund t’ju shkaktojë të përziera

Larja e dhëmbëve pas zgjimit mund t’ju ndihmojë të ndiheni të freskët, por disa njerëz mund të kenë të përziera. Edhe pse larja e dhëmbëve dy herë në ditë është jetike për shëndetin tuaj oral, mund ta anashkaloni atë nganjëherë nëse ju shkakton të përziera.

Mund të dobësojë smaltin tuaj

Ndjenja e të përzierave shpesh çon në të vjella, dhe të vjellat e shpeshta mund të dëmtojnë seriozisht dhëmbët tuaj. Për shkak se të vjellat përmbajnë acide në stomak, ato mund të dobësojnë smaltin tuaj.

Related posts

Rreziku i nënvlerësuar i tensionit të lartë të gjakut te fëmijët

rezart morina

Kanceri i mushkërive, 800 raste në vit/ Përdorimi i duhanit rrit numrin dhe ul moshën e personave të prekur

admin

Efektet e konsumimit të një avokadoje në ditë

admin