RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pesë arsye pse duhet t’i lani këmbët para gjumit

pese-arsye-pse-duhet-t’i-lani-kembet-para-gjumit

Aspekti i parë pozitiv i larjes së këmbëve gjatë natës para gjumit është se do t’ju ndihmojë të ndiheni të relaksuar dhe të bëni një gjumë të mirë natën.

Përveç kësaj, ka arsye të tjera pse ky hap mund të jetë shumë i dobishëm për ju.

Këmbët tona përballojnë peshën e gjithë trupit çdo ditë. Mund të mos jemi të vetëdijshëm për faktin se kjo shkakton dhimbje dhe tension. Larja e këmbëve me ujë të ftohtë ose ujë të ngrohtë do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes.

Rregullon temperaturën e trupit

Larja e këmbëve mund të ndihmojë në rregullimin e temperaturës së trupit tonë. Nëse ndiheni shumë të nxehtë, mund të lani këmbët dhe kjo do të ndihmojë në uljen e temperaturës. E njëjta teori zbatohet nëse dhe kur ndjejmë të ftohtë.

Shëron thembrat e plasaritura

Uji gjithashtu ndihmon në shërimin e lëkurës sonë. Pra, larja e kwmbwve pak para se të shkojmë në shtrat mund të ndihmojë në shërimin e thembrave të plasaritura dhe të mbajë lëkurën tonë të lëmuar dhe të zhdërvjellët.

Mund të shërojë lëndimet

Larja e këmbëve mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve dhe muskujve. Kjo rekomandohet nga mjekët për të ndihmuar në shërimin e lëndimeve të kyçit të këmbës.

Rrit rrjedhjen e gjakut

Larja e këmbëve do të ndihmojë në rritjen e qarkullimit të gjakut dhe gjithashtu në largimin e erës së keqe sidomos në stinën e verës.

Related posts

Ushqimet që preferohen për qarkullim më të mirë të gjakut

rezart morina

Pas vitesh pritje Google prezanton orën inteligjente Pixel Watch

admin

Konsumo farat e shalqirit për shëndet më të mirë

rezart morina