RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pesë ushqime që ndihmojnë në uljen e kolesterolit

pese-ushqime-qe-ndihmojne-ne-uljen-e-kolesterolit

Kolesteroli “i keq” (LDL) rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe mënyra numër një për ta ulur atë është duke ngrënë fibra.

Sipas kardiologes Elizabeth Klontas, fibrat “lidhin” kolesterolin në sistemin tretës dhe e nxjerrin jashtë trupit, përpara se të hyjë në sistemin tonë të qarkullimit të gjakut.

Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon të konsumoni 25 gram fibra në ditë.

Më poshtë janë renditur pesë ushqime të pasura me fibra për një zemër të shëndetshme.

1. Tërshërë

Këshillohet të konsumoni gjysmë filxhani tërshërë në ditë. Ka shumë fibra dhe antioksidantë që përmirësojnë funksionin e enëve të gjakut dhe ulin presionin e gjakut.

Për shembull, mund të kombinoni tërshërën me kos ose t’i gatuani dhe t’i shërbeni me boronica dhe kanellë.

2. Bishtajoret

Të gjitha bishtajoret dhe fasulet janë të mira për ne, por qiqrat janë ideale sepse mund të gatuhen në mënyra të ndryshme.

Mund t’i vendosni në sallatën tuaj, t’i shoqëroni me mish ose t’i piqni në furrë.

Qiqrat janë plot me kalium dhe magnez, dy elementë të rëndësishëm për kontrollin e presionit të gjakut. Një filxhan qiqra përmban pothuajse 15 gramë proteina, 12 gramë fibra dhe një të katërtën e hekurit që duhet të konsumoni çdo ditë.

3. Perimet

Perimet jeshile të të gjitha llojeve dhe madhësive duhet të përfshihen në dietën tonë të përditshme. Dy gota rukola përmbajnë një gram fibra dhe vetëm 10 kalori.

Rukola është një burim i shkëlqyer i beta-karotenit, i cili shndërrohet në vitaminë A. Nga ana tjetër, kjo vitaminë ndihmon shikimin, sistemin tonë imunitar dhe lëkurën.

4. Fruta të thata

Të gjitha frutat e thata janë një zgjedhje e shkëlqyer për dietën tonë të përditshme.

Një grusht bajame përmban 3,5 gram fibra, 6 gram proteina dhe gati 40% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës E.

Farat Chia dhe farat e lirit janë gjithashtu të larta në fibra dhe përmbajnë shumë proteina dhe yndyrna Omega-3.

5. Avokado

Një avokado me përmasa të rregullta përmban 14 gram fibra.

Me vetëm 300 kalori, një avokado është burim i shumë vitaminave, mineraleve dhe yndyrave të pangopura.

Related posts

Vaksinë për kancerin? Mjekët e Pfizer: Mund të jetë gati në 2030-n

admin

​A ju dhemb shpina? Këto pesë simptoma tregojnë se duhet të shkoni menjëherë te mjeku

admin

Ushqyes i mirë i lëkurës, zemrës dhe enëve të gjakut! Zbuloni vetitë e rrushit, fruti më i mirë për trupin

admin