RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mosha kur truri maturohet

mosha-kur-truri-maturohet

Neuroshkencëtarët konfirmojnë se truri maturohet plotësisht në moshën 25-vjeçare.

Deri në këtë moshë, pjesa ballore e tij, pjesë e cila ndihmon në frenimin e sjelljeve impulsive, nuk është zhvilluar plotësisht.

Disa shkencëtarë thonë se kjo mund të ndriçojë një faktor potencial pas një vrulli të kohëve të fundit të një dhune masive, pjesa më e madhe e të cilëve kanë ndodhur nga meshkuj të moshës nga 20 deri në 30 vjeç.

“Shumica e të rinjve që bëjnë akte dhune vdekjeprurëse, dashakeqe dhe të hidhura janë rezultat i trurit që nuk është zhvilluar plotësisht”, thotë asistent profesori i psikiatrisë në Albert Einstein College of Medici, Howard Forman për revistën “Time”.

Megjithatë, ka ndryshime mes të qenit i pjekur dhe kulmit të saj. Truri juaj vijon të fitojë aftësi të reja gjatë gjithë jetës.

Related posts

Diabeti dhe mënyrat se si mund ta mbajmë nën kontroll

admin

Pse sezoni i alergjive ka nisur më herët këtë vit

admin

Kanella e mirë për humorin dhe kujtesën

rezart morina