RTV AHIRETI
Kuzhinë

Peshk me domate

peshk-me-domate

Për 6 persona:

* peshk 1.200g.
* 7-8 domate mesatare
* 10 patate mesatare
* vaj, 3/4 e filxhanit të çajit
* l filxhan çaji verë e bardhë
* l limon
* 4 lugë gjelle galetë
* 4-5 thelpinj hudhra
* l lugë gjelle majdanoz
* kripë e piper

Përgatitja:

Pastrohet peshku, pritet në racione (në dy copa për racion) vendoset në pjatë ose tavë dhe i hidhet pak kripë.

Merret tava e përshtatshme për peshq dhe lyhet me vaj. Ndërkohë pritet majdanozi hollë dhe hudhrat, shtohet galeta e bluar dhe përzihen këto së bashku në një pjatë. Një pjesë e kësaj mase hidhet në tavën e lyer me vaj dhe mbi këtë shtresë, vendoset peshku.

Në një tas porcelani hidhet vaji, vera, lëngu i limonit dhe lëngu i domateve. Shtohet kripa, piperi dhe punohen me tel që të bëhet një masë e njëllojtë.

Domateve që kanë mbetur, u hiqet cipa (me ujë të valuar), priten në formë rrethi dhe vendosen mbi racionin e peshkut.

Hidhet mbi peshkun masa e përgatitur me vaj, verë, etj., spërkatet me pjesën tjetër të bukës së bluar dhe vendoset tava në furrë me nxehtësi mesatare për t’u pjekur 20-25 minuta.

Ndërkohë zihen patatet në ujë të valuar me kripë, pastrohen dhe shërbehen me peshkun, i cili pasi të piqet plotësisht vihet në pjatë sipas racioneve ose në pjatë duke i spërkatur patatet dhe peshkun me lëngun e vet.

Duhet patur parasysh që gjatë pjekjes të spërkatet me lëngun e vet.

Ju bëftë mirë. /Telegrafi/

The post Peshk me domate appeared first on Telegrafi.

Related posts

Supë pule me xhenxhefil

rezart morina

Pite me makarona: Recetë më të lehtë se kjo nuk do të mund të gjeni!

rezart morina

Kifle me arra: Recetë e cila bartet nga gjenerata në gjeneratë!

rezart morina