RTV AHIRETI
Shëndetësi

Plotë 5 arsye të cilat do t’ju bindin për të bërë këtë veprim sapo të zgjoheni në mëngjes

plote-5-arsye-te-cilat-do-t’ju-bindin-per-te-bere-kete-veprim-sapo-te-zgjoheni-ne-mengjes

Sapo zgjohemi në mëngjes, veprimi i parë që duhet të bëjmë është të pimë një gotë ujë, e nëse është i ngrohtë edhe më mirë.

Uji jo vetëm që është përbërësi kryesor i organzizmit të njeriut, por merr pjesë dhe në të gjitha proceset jetike të metabolizmit.

Më poshtë do të lexoni 5 arsyet përse duhet të pini ujë të ngrohtë me stomakun bosh:

Pastron organet

Uji nxit shpërbërjen e ushqimit në stomak , përmirëson traktin digjestiv dhe pastron organet nga toksinat.

Nxit Metabolizmin

Pirja e një gote ujë në mëngjes përshpejton proceset metabolike.

Ju ndihmon të humbni peshë

Me rritjen e temperaturës së trupit, ju jeni duke bërë që organizmi juaj të përshpejtohet dhe dj eg yndyrnat e akumuluara më shpejtë.

Përmirëson qarkullimin e gja. kut

Përmirësimi i qarkullimit vjen si rezultat i pastrimit të trupit nga toksinat. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është duke pirë një gotë me ujë të nxehtë në mëngjes.

Ngadalëson procesin e plakjes.

Makthi i të gjitha grave është plakja e parakohshme. Në qoftë se ju pini një gotë me ujë të ngrohtë çdo mëngjes, ju mund ta parandaloni këtë. Uji ndihmon për të rritur elasticitetin e lëkurës.

Related posts

Sa herë duhen rimbushur shishet plastike të ujit?

admin

Si ndikon mënyra si merrni frymë te kujtesa

admin

Atelofobia: Njihuni me simptomat dhe trajtimin e saj

rezart morina