RTV AHIRETI
Shëndetësi

Avokado është frut apo perime? Zbulojeni tani

avokado-eshte-frut-apo-perime?-zbulojeni-tani

Avokadot njihen si shumë të shijshme dhe të shëndetshme. Por, pyetja që intrigon të gjithë është nëse është frut apo perime. Këtë përgjigje jua jep albeu.com

Avokadot zhvillohen nga një lule, kështu që nga këndvështrimi botanik, ato konsiderohen si fruta. Lulet e vogla të gjelbërta rriten në pemë në Meksikë të tyre të lindjes dhe në klimat e tjera të ngrohta.

Megjithatë, pavarësisht se i plotëson të gjitha kërkesat për një frut, avokadot më shpesh trajtohen si perime për sa i përket mënyrës sesi i hamë. USDA pajtohet, duke e klasifikuar avokadon si perime për shkak të përmbajtjes së saj ushqyese dhe përdorimit të kuzhinës.

Avokado nuk është aq i ëmbël sa frutat e tjera, por fleksibiliteti i tij në të gjitha llojet e pjatave e bën atë një perime mjaft të pazakontë. Në fund të fundit, edhe pse është një frut, nuk do ta vendosnit në një sallatë frutash krahas pjeprit dhe portokallit. Apo jo?

Related posts

Përse nuk duhet t’i lani dhëmbët sapo të zgjoheni

rezart morina

Shtatë ushqimet që neurologët nuk i konsumojnë dhe ja arsyet pse

admin

​Sëmundjet më ngjitëse në botë

admin