RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Policia bën apel për kujdes në trafik pas reshjeve të borës

policia-ben-apel-per-kujdes-ne-trafik-pas-reshjeve-te-bores

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot i vranët dhe me reshje bore.

IHK njofton se temperaturat do të shënojnë rënie në të dy vlerat ekstreme.

Gjatë kësaj periudhe kohore do të ketë erëra mesatare deri të forta kryesisht nga drejtimi i verilindjes.

Ndërkaq, Policia e Kosovës ka bërë apel për kujdes të shtuar gjatë ngasjes në rrugë me ngrica.

“Edhe pse jemi në stinën e pranverës dhe shumica e automjeteve në qarkullim mund të jenë me goma të verës, pas paralajmërimit se këtë javë gjatë natës dhe në orët e hershme të mëngjesit do të mbizotëroj mot me temperatura të ulëta (reshje të shiut, në lokacione të ndryshme mundësi për reshje bore, rrjedhje të ujit në rrugë e po ashtu edhe dëmtim i asfaltit dhe krijim i gropave), kërkohet nga shoferët që të shtohet kujdesi gjatë qarkullimit në rrugë, ku me rënien e temperaturave krijohen ngrica që rrezikojnë seriozisht pjesëmarrësit në trafik”, thuhet në njoftim.

Policia e Kosovës bazuar në kushtet meteorologjike apelon për kujdes dhe jep këto këshilla:

Përqendrohuni maksimalisht gjatë drejtimit të mjetit!
Mbani distancën e sigurt në mes mjeteve!
Përdorni rripin e sigurisë!
Respektoni kufizimet e shpejtësisë konform kushteve atmosferike të krijuara!
Mos përdorni telefoni mobil gjatë ngasjes!
Mos kryeni parakalime të ndaluara apo mos bëni manovra me mjet në rrugë!.

Related posts

Protestat në Holandë, arrestohen 500 aktivistë mjedisorë

admin

Kuvendi miraton Ligjin, paga minimale rritet në 264 euro

rezart morina

Kanosi me vrasje kryeministrin Kurti, arrestohet një person

rezart morina