RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Policia bregdetare greke shpëton 100 migrantë

policia-bregdetare-greke-shpeton-100-migrante

Policia bregdetare greke shpëtoi rreth 100 migrantë në det pranë ishullit Kythera.

Operacioni i shpëtimit u krye mbrëmjen e 10 qershorit pasi anija që transportonte migrantët u përball me vështirësi.

Të gjithë ata që ndodheshin në anije ishin në gjendje të mirë shëndetësore, njoftuan autoritetet greke.

Nuk u bë e ditur se nga cili vend ishte nisur anija, raporton agjencia e lajmeve DPA.

Gjatë muajve të verës, shumë varka me vela dhe jahte ndodhen në detin Egje dhe Jon, duke i bërë të vështira për t’u dalluar varkat e drejtuara nga trafikantët e njerëzve që transportojnë migrantë.

Meqenëse varkat janë zakonisht të vjetra dhe shpesh të mbingarkuara, aksidentet janë të shpeshta.

Sipas shifrave të Organizatës së Kombeve të Bashkuar, të paktën 326 njerëz vdiqën në këtë rajon vitin e kaluar.

Policia bregdetare greke beson se shifra aktuale është dukshëm më e lartë. /rel

Related posts

Egjipti optimist për zgjatjen e mundshme të armëpushimit në Gaza

rezart morina

Lajçak: Vendimi për hapjen e Urës së Ibrit të merret në dialog

admin

OBI do të mbajë takim të jashtëzakonshëm për shkak të sulmeve të Izraelit në Mesxhid al-Aksa

admin