RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Policia suedeze apelon vendimin e gjykatës që lejon protestat e djegies së Kuranit

policia-suedeze-apelon-vendimin-e-gjykates-qe-lejon-protestat-e-djegies-se-kuranit

Vendimi i policisë për të bllokuar 2 raste të djegies së Kuranit në shkurt u rrëzua nga gjykata

Policia e Suedisë tha të enjten se kishte apeluar një vendim gjykate i cili rrëzoi një vendim të policisë për të ndaluar dy demonstrata ku protestuesit planifikonin të digjnin librin e shenjtë musliman, Kuranin.

“Autoriteti policor beson se parimet e çështjes janë të rëndësishme dhe për këtë arsye është urgjente që ajo të shqyrtohet nga një gjykatë më e lartë”, thuhet në njoftimin e policisë.

Në shkurt, policia e Stokholmit refuzoi të jepte leje për dy përpjekje për djegien e Kuranit pasi politikani danez i ekstremit të djathtë Rasmus Paludan dogji një kopje të Kuranit jashtë ambasadës turke në Stokholm në janar me mbrojtjen e policisë dhe lejen e autoriteteve suedeze.

Policia përmendi shqetësimet e sigurisë për të bllokuar ato dy demonstrata.

Megjithatë, Gjykata Administrative e Stokholmit e ndryshoi vendimin me një vendim të martën, duke thënë se rreziqet e përmendura të sigurisë ishin të pamjaftueshme për të kufizuar aftësinë për të demonstruar. /mesazhi

Related posts

IPK nis hetimet për trajtimin e rastit të vrasjes së 35- vjeçares

admin

Një Mal i Zi më i lidhur me Serbinë?!

admin

Zgjedhjet në veri mund të nxjerrin probleme politike e ligjore nëse bojkotohen nga serbët

admin