RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

UNICEF bën thirrje për ndihmë shtesë për zonat e goditura nga tërmeti në Turqi

unicef-ben-thirrje-per-ndihme-shtese-per-zonat-e-goditura-nga-termeti-ne-turqi

UNICEF në Turqi apelon për 138 milionë dollarë shtesë për të vazhduar ndihmën e njerëzve të prekur në mënyrë që ata të rindërtojnë jetën e tyre

UNICEF Türkiye i ka kërkuar bashkësisë ndërkombëtare ndihmë shtesë pas tërmeteve masive që goditën 11 provinca dhe zona turke në veri të Sirisë.

Për të vazhduar ndihmën ndaj fëmijëve dhe familjeve të prekura nga tërmeti, UNICEF Türkiye po bën thirrje për një shtesë prej 138 milionë dollarësh.

Ndihma afatgjatë është e nevojshme për njerëzit në zonë në mënyrë që ata të mund “të shërohen dhe të fillojnë të rindërtojnë jetën e tyre”, sipas Regina de Dominicis, Përfaqësuese e UNICEF-it në Turqi.

Edhe pse reagimi humanitar ishte i shpejtë, e ardhmja e miliona fëmijëve dhe familjeve është e pasigurt për shkak të mungesës së burimeve, tha Dominicis. /mesazhi

Related posts

Numri i palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor rritet në 3

admin

Luftimet në kufirin Kirgistan – Taxhikistan morën së paku 100 jetë

admin

Egjipt, autobusi bie në kanal, të paktën 21 të vdekur – VIDEO

admin