RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Poloni, përfundon takimi i Këshillit Ministror të OSBE-së, kryesuesi i radhës Maqedonia e Veriut

poloni,-perfundon-takimi-i-keshillit-ministror-te-osbe-se,-kryesuesi-i-radhes-maqedonia-e-veriut

Ka përfunduar takimi i 29-të i Këshillit Ministror të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), i cili u mbajt në qytetin Lodz të Polonisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Teksa përfundoi takimi 29-të të Këshillit Ministror të OSBE-së i kryesuar nga Polonia, ministri i Jashtëm polak, Zbigniew Rau, mbajti fjalën përmbyllëse, ku ai theksoi se suksesi i organizimit është i lidhur me anëtarët.

Rau foli për rëndësinë e diplomacisë dhe theksoi se diplomacia mund të ndryshojë çdo gjë.

Në takimin ku morën pjesë 56 nga 57 vende anëtare të OSBE-së, nuk u ftua ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov.

Përgjatë takimit u diskutua lufta Rusi-Ukrainë dhe zhvillimet rajonale.

Në takim u zhvilluan shumë takime dypalëshe mes zyrtarëve dhe në pah dolën deklaratat që kritikojnë Rusinë dhe që i bëjnë thirrje asaj për diplomaci.

Në takim ishte i pranishëm edhe ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, vendi i të cilit në vitin 2023 do të marrë kryesimin me OSBE-në.

Related posts

Medvedev: Do të ndërpresim marrëveshjen e grurit nëse G7 ndalon eksportet në Rusi

admin

Mali i Zi, evakuohen disa shkolla në Podgoricë për shkak të alarmit për bombë

admin

Xhaferi: Maqedonia e Veriut është e predispozuar të jetë pjesë e Bashkimit Evropian

rezart morina