RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Polonia akuzon Putinin për dezinformim

polonia-akuzon-putinin-per-dezinformim

Komisioneri i qeverisë polake për sigurinë e hapësirës së informacionit ka akuzuar presidentin rus se ka përsëritur insinuata që e paraqesin Poloninë si një vend agresiv.

Putin, sipas Reuters, përsëriti në Ditën e Unitetit Kombëtar të Rusisë një pretendim se Polonia nuk kishte braktisur ëndrrat për të marrë pjesë të Ukrainës.

Duke iu drejtuar një takimi me historianët, presidenti rus tha se slogani “Polonia nga deti në det” kishte qenë shumë popullor përpara Luftës së Dytë Botërore, por mbeti “një ide” në atë kohë.

”Megjithatë, ideja është ende e gjallë dhe planet për të marrë nën kontroll pjesë të Ukrainës nuk janë zhdukur”, citohet të ketë thënë Putin.

“Ne kemi pasur të bëjmë edhe një herë me insinuata të tilla, të cilat janë të shkëputura nga realiteti dhe që janë krijuar për të treguar Poloninë si një vend agresiv që përbën një kërcënim për Ukrainën Perëndimore”, tha Stanislaw Zaryn.

“Por, nëse i shikojmë këto insinuata nga një këndvështrim më i gjerë, Polonia duhet parë si një luftënxitëse që pretendohet se ka paraqitur një kërcënim për sigurinë në Evropën Qendrore”, shtoi ai.

Sipas Zaryn, qëllimi i tezave të rreme të përhapura nga propaganda ruse është të diskreditojë Poloninë dhe të tregojë Rusinë si një mbrojtje të paqes dhe stabilitetit.

Polonia ka mohuar vazhdimisht pretendime të tilla ruse dhe thotë se deklarata të tilla janë dezinformata që përhapen nga Moska në një përpjekje për të mbjellë mosmarrëveshje midis Varshavës dhe Kievit.

Dita e Unitetit Kombëtar përkujton një kryengritje popullore ruse që çliroi Moskën nga forcat polako-lituaneze, më 4 nëntor 1612.

Related posts

Ministri italian: Vendi është në gjendje të jashtëzakonshme për shkak të emigracionit

admin

“Integrimet euro-atlantike të vendeve të Ballkanit Perëndimor vendimtare për stabilitetin afatgjatë rajonal, evropian”

admin

OBI dënon tenderin për ndërtimin e banesave të reja ilegale në Bregun Perëndimor

rezart morina