RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Polonia dhe Gjermania dërgojnë tanke në Ukrainë

polonia-dhe-gjermania-dergojne-tanke-ne-ukraine

“Një mik në nevojë është vërtet një mik”, shkroi shefi i zyrës presidenciale të Ukrainës, Andrii Yermak

Shefi i zyrës presidenciale të Ukrainës, Andrii Yermak, ka bërë të ditur se tanket e dorëzuara si ndihmë ushtarake nga Polonia dhe Gjermania kanë mbërritur në Ukrainë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në llogarinë e tij në twitter, Yermak në një postim njoftoi se tre tanket e para gjermane ‘Flakpanzer Gepard’ janë tashmë në Ukrainë, ndërsa në një postim tjetër njoftoi se edhe tanket polake ‘PT-91 Twardy MBT’ janë në Ukrainë.

“Një mik në nevojë është vërtet një mik”, shkroi Yermak.

Sipas shifrave të Kombeve të Bashkuara (OKB), që nga fillimi i luftës ruse kundër Ukrainës më 24 shkurt, të paktën 5.237 civilë janë vrarë dhe 7.035 të tjerë janë plagosur.

Të paktën 16 milionë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në Ukrainë, përfshirë 9.2 milionë që kanë ikur jashtë vendit. /aa

Related posts

SHBA paralajmëroi Rusinë për sulmin me 140 viktima në Moskë, analiza e DW: Pse shërbimet sekrete ndajnë informacione mes tyre?

admin

Tërmeti i fuqishëm në Kinë, shkon në 74 numri i viktimave

admin

Presidenti i Bullgarisë viziton nesër Kosovën

rezart morina