RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Polonia i dorëzon Ukrainës tanket “Leopard”

polonia-i-dorezon-ukraines-tanket-“leopard”

Polonia do t’i ofrojë Ukrainës tanket e saj “Leopard” të prodhimit gjerman, njoftoi sot presidenti polak, Andrzej Duda, në Lviv në një takim me homologët e tij ukrainas dhe lituanez.

“Andrzej Duda, Volodymyr Zelensky dhe Gitanas Nauseda u takuan si pjesë e formatit tripalësh të bashkëpunimit fqinjësor të njohur si Trekëndëshi i Lublinit”, njoftoi sot zyra e presidentit polak.

Andrzej Duda tha në një konferencë për shtyp pas takimit se, Polonia kishte vendosur t’i dorëzonte Ukrainës disa nga tanket e saj “Leopard” të prodhimit gjerman.

“Një kompani e tankeve “Leopard” do të dorëzohet si pjesë e një koalicioni që po ndërtohet sepse, siç e dini, duhet të plotësohen një numër i madh kërkesash formale, marrëveshjesh, por në radhë të parë duam që ky të jetë një koalicion ndërkombëtar”, tha Duda.

Duda shprehu besimin se shumë vende do t’i bashkohen së shpejti përpjekjes së Polonisë.

Zelensky falënderoi Poloninë dhe Lituaninë për mbështetjen e tyre dhe tha se Ukraina po priste një “vendim të përbashkët” të vendeve që po shqyrtonin dorëzimin e tankeve në Ukrainë.

Polonia i ka ofruar Ukrainës një numër të konsiderueshëm të tankeve të saj T-72 të epokës sovjetike, si dhe obusët vetëlëvizës Krab, pushkë sulmi Grot dhe municione. /atsh

Related posts

Corbyn nga Mbretëria e Bashkuar bashkohet me delegacionin e Afrikës së Jugut duke akuzuar Izraelin për gjenocid

rezart morina

Pagat në Mbretërinë e Bashkuar bien me ritmin më të shpejtë në 20 vjet gjatë qershorit

admin

Në veri të Gazës rifillojnë përleshjet pasi forcat izraelite rihynë në disa zona

admin