RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Portugalia “nën pushtetin” e flakëve, alarm i kuq për nxehtësi ekstreme në disa zona

portugalia-“nen-pushtetin”-e-flakeve,-alarm-i-kuq-per-nxehtesi-ekstreme-ne-disa-zona

Kryeqyteti i Portugalsië, Lisbona është përballur me zjarre massive që u përhapën në një komunë, si pasojë e temperaturave të larta dhe erërave të forta që e bënë më të vështirë shuarjen e flakëve.

Qindar zjarrfikës u angazhuan për të shuar zjarrin, të mbështetur nga bombarduesit me ujë dhe 123 automjete. Më shumë se 400 zjarrfikës u futën mes një zjarri që shpërtheu në një zonë malore të komunës së Mafra të dielën.

Një re e madhe tymi i zi u shpërnda mbi qytetin Venda do Pinheiro, në Mafra, me zjarrin që detyroi autoritetet të bllokojnë disa rrugë dhe të evakuojnë një shtëpi. Shumë vendas u larguan nga shtëpitë e tyre nga frika, raporton Reuters.

Zjarret e tjera u përhapën në zona të tjera në Portugali, duke përfshirë komunën qendrore të Ourem, ku flakët shkatërruan mijëra hektarë dy javë më parë. Më shumë se 1000 zjarrfikës u mobilizuan në të gjithë vendin.

Ashtu si vendet e tjera evropiane, Portugalia përjetoi një valë të nxehtë të nxehtë në javët e fundit, me temperatura që tejkalonin 40 gradë Celsius në pjesë të ndryshme të vendit. Edhe pse vapa është ulur, temperaturat janë sërish në rritje.

Agjencia e motit IPMA tha se tre rrethe në Portugalinë veriore do të jenë në “alarmin e kuq” për nxehtësi ekstreme të hënën. /abcnews

Related posts

Kroacia blen sistem kundërajror francez për 72 milionë euro

admin

“The Guardian”: Nëse Vuçiqi qëndron prapa sulmit, qasja e Perëndimit në dialog mund të ndryshojë

rezart morina

Turqia ka dërguar në Kosovë 5 mijë pako ushqimore

admin