RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelanda e Re rihap plotësisht kufijtë pas dy vjetësh mbylljeje

zelanda-e-re-rihap-plotesisht-kufijte-pas-dy-vjetesh-mbylljeje

Kufijtë e Zelandës së Re janë plotësisht të hapur për herë të parë që nga marsi i vitit 2020, kur ata u mbyllën në një përpjekje për të mbajtur jashtë virusin COVID-19.

Autoritetet e imigracionit tani do të fillojnë të pranojnë sërish vizitorët me viza dhe ata me viza studentore, raportoi BBC të hënën.

Kryeministrja, Jacinda Ardern e quajti këtë një “moment të madh”, duke shtuar se ishte pjesë e një “procesi të kujdesshëm”.

Shumica e vizitorëve do të duhet ende të vaksinohen plotësisht, por nuk ka kërkesa për karantinë.

Kufiri detar i vendit është rihapur gjithashtu, me anijet e lundrimit dhe jahtet e huaja rekreative tani të lejuara të ankorohen.

Zelanda e Re njoftoi fillimisht një plan rihapjeje me faza, në shkurt. Ky shtet lejoi qytetarët e vaksinuar të ktheheshin nga Australia atë muaj dhe ata që vinin nga diku tjetër të ktheheshin, në mars.

Në maj, Zelanda e Re filloi të mirëpresë turistë nga më shumë se 50 vende në listën e heqjes së vizave. /koha

Related posts

Vuçiq me Dodikun: Do të organizohet një takim i të gjitha “autoriteteve shtetërore” të Serbisë dhe RS-së

admin

U deklarua fajtor për pastrim parash, dënohet me burg ish shefi i Binance

admin

Dhjetra anije presin të hyjnë në Kanalin e Panamasë pas kufizimeve prej ‘mungesës së ujit’

rezart morina