RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti egjiptian fal të burgosurit

presidenti-egjiptian-fal-te-burgosurit

Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi ka falur të burgosurit, përfshirë aktivistin e shquar egjiptian Ahmed Douma, njoftoi sot televizioni shtetëror.

Douma, një figurë e shquar në kryengritjen pro-demokratike që rrëzoi liderin autokratik Hosni Mubarak në 2011, u dënua në 2019 me 15 vjet burg, për nxitje të trazirave dhe sulm ndaj forcave të sigurisë.

Gjatë leximit të aktgjykimit, gjyqtari tha se Douma ka marrë pjesë së bashku me të tjerët në turmën që sulmoi Parlamentin dhe shkaktoi dëme. Gjykatësi kishte thënë se kjo turmë po bënte punën e “Satanit”.

Ashtu si shumë aktivistë të tjerë të shquar në Egjipt, Douma mbeti në burg nën Mubarak, këshillin ushtarak që atëherë sundonte Mohamed Morsi dhe al-Sisi. Muajin e kaluar autoritetet liruan gjithashtu studiuesin egjiptian të të drejtave të njeriut, Patrick Zaki, dhe avokatin Mohamed el-Baker pasi u falën nga al-Sisi.

Që nga fundi i vitit 2021, Egjipti ka ndërmarrë një sërë hapash për të cilët pretendon se kanë për qëllim adresimin e çështjes së të drejtave të njeriut, siç është dhënia e amnistisë për disa të burgosur të paraqitur. Aktivisti më i shquar i Egjiptit, Alaa Abdel Fattah, dhe shumë të burgosur të tjerë të arrestuar gjatë një goditjeje dhjetëvjeçare ndaj disidentëve mbeten në burg. Autoritetet thonë se këto arrestime janë bërë për arsye sigurie.

Related posts

Shpërthen makina e një shqiptari në Berlin, çfarë dyshojnë autoritetet

admin

Mediat në Republikën Sërpska protestojnë kundër kodit të ri penal

admin

Përfundon takimi me ambasadorët e QUINT-it, Kurti mban konferencë për media

rezart morina