RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Presidenti Erdoğan dhe Zonja e Parë vizitojnë të shtruarit në spital

presidenti-erdogan-dhe-zonja-e-pare-vizitojne-te-shtruarit-ne-spital

Pas vizitave dhe inspektimeve në rajonet e prekura nga tërmeti, presidenti turk ka vizituar edhe të lënduarit të cilët po trajtohen nëpër spitalet e shtetit.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan dhe gruaja e tij Emine Erdoğan vizituan të lënduarit nga tërmeti, në Basaksehir Cam dhe Sakura City Hospital në Istanbul pas tërmeteve me magnitudë 7,7 dhe 7,6 ballë që goditën provincat e shumta të Turqisë, më 13 shkurt 2023.

Evakuimi i të lënduarve të tërmetit, të cilët u shpëtuan nga rrënojat, vijojnë drejt Istanbulit.

Më 6 shkurt, një tërmet i fortë prej 7,7 ballë, me epiqendër në qarkun Pazarcik, tronditi Kahramanmaraş dhe provincat: Gaziantep, Sanliurfa, Diyarbakir, Adana, Adiyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay dhe Kilis. Të njëjtën ditë në orën 13:24 (1024 GMT), një tërmet me magnitudë 7,6 me epiqendër në qarkun Elbistan të Kahramanmaraş goditi rajonin.

Related posts

Palestina: Izraeli po e tërheq drejt dhunës rajonin e Lindjes së Mesme

rezart morina

Ukraina pajtohet me Kroacinë për përdorimin e porteve për eksportin e drithërave

admin

Ekzekutohen pagesat e para për prindërit nga MASHT-i

rezart morina