RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti Erdoğan i shpreh ngushëllime Libisë për përmbytjet vdekjeprurëse

presidenti-erdogan-i-shpreh-ngushellime-libise-per-permbytjet-vdekjeprurese

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, i ka shprehur ngushëllimet kreut të Këshillit Presidencial të Libisë, Mohammed al-Manfi, për përmbytjet vdekjeprurëse në vendin e Afrikës Veriore, transmeton Anadolu.

Në një telefonatë, njoftoi Drejtoria e Komunikimeve e Turqisë, presidenti turk i tha kreut të Këshillit Presidencual të Libisë se Turqia qëndron gjithmonë pranë popullit “miqësor dhe vëllazëror” libian në “luftën e tyre kundër fatkeqësisë” dhe se ndihma e Ankarasë do të vazhdojë.

Më herët, presidenti Erdoğan tha se Turqia deri më tani ka dërguar në Libi tre aeroplanë mallrash me ndihmë.

“Qëllimi ynë është të sigurohemi që plagët e Libisë të shërohen sa më parë”, tha Erdoğan.

Sipas autoriteteve lokale, numri i të vdekurve nga përmbytjet shkatërruese në qytetin Derna të Libisë lindore është rritur në të paktën 5.200.

Autoritetet në Libinë lindore theksuan se presin që numri i vdekjeve në Derna do të rritet në mbi 10 mijë mes dëmtimeve masive në infrastrukturën e qytetit.

Related posts

Lirohen edhe 33 fëmijë dhe gra të tjera nga burgjet izraelite

admin

Euro me vlerën më të ulët kundrejt dollarit që nga viti 2002

admin

Sulmet ajrore izraelite goditën Gazën disa orë pas lëshimit të raketave në Izrael

rezart morina