RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti Erdoğan merr pjesë në samitin e NATO-s në SHBA

presidenti-erdogan-merr-pjese-ne-samitin-e-nato-s-ne-shba

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka marrë pjesë në samitin e liderëve të NATO-s në SHBA, transmeton Anadolu.

Sekretari i përgjithshëm, Jens Stoltenberg dhe presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka përshëndetu Erdoğan r kryetarët e shteteve dhe qeverive, përfshirë presidentin Erdoğan, teksa mbërritën në vendin e samitin tre-ditor, i cili do të përfundojë nesër.

Erdoğan dhe liderët e tjera të NATO-s pozuan për një foto familjare para se Stoltenberg dhe Biden u adresuan me një fjalë përshëndetëse.

Presidenti turk pritet të zhvillojë takime në margjinat e samitit me disa nga homologët e tij në samit.

Sot më vonë, presidenti Biden dhe Zonja e Parë, Jill Biden, do të organizojnë një darkë për liderët dhe bashkëshortët e tyre.

Samiti, që ka për qëllim të adresojë sfidat me të cilat përballet aleanca dhe të forcojë më tej frenimin dhe mbrojtjen e NATO-s, përfshin gjithashtu presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy dhe krerët e partnerëve të NATO-s në rajonin e Azisë-Paqësorit.

Dje, Stoltenberg shënoi 75-vjetorin e NATO-s me të 32 liderët e vendeve anëtare të aleancës.

Në një fjalim në auditoriumin Mellon, ku Traktati i Atlantikut të Veriut u nënshkrua në vitin 1949 nga 12 vende, Stoltenberg theksoi se NATO-ja është “jo vetëm aleanca më e suksesshme dhe më e fortë, por edhe aleanca më jetëgjatë në histori”.

Në fund të ngjarjes, presidenti amerikan i dhuroi shefit të NATO-s Medaljen Presidenciale të Lirisë, nderimi më i lartë civil i SHBA-së, në njohje të dekadës së shërbimit të tij në krye të aleancës.

Related posts

Mbreti i Jordanisë: Nuk ka siguri në Lindjen e Mesme derisa Palestinezët të kenë shtet

rezart morina

Telefonatë midis presidentit iranian dhe princit saudit të kurorës, diskutohet situata në Palestinë

rezart morina

Ushtria izraelite rrethon sërish spitalet në Gaza

admin