RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti Erdoğan udhëton në Turkmenistan për samitin trepalësh

presidenti-erdogan-udheton-ne-turkmenistan-per-samitin-trepalesh

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, sot do të udhëtojë në Turkmenistan për të marrë pjesë në samitin e parë mes presidentëve të Turqisë, Azerbajxhanit dhe Turkmenistanit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Siç njofton presidenca turke, presidenti Erdoğan, presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev dhe ai i Turkmenistanit, Serdar Serdar Berdimuhamedov do të takohen në qytetin turkmen Avaza për të adresuar hapat për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit midis tre vendeve në të gjitha fushat, veçanërisht në tregti, energji dhe transport.

Në samit, liderët do të nënshkruajnë disa marrëveshje që synojnë forcimin e bashkëpunimit.

Presidenti Erdoğan gjithashtu do të zhvillojë bisedime dypalëshe në margjinat e samitit.

Ndërkohë, edhe ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlüt Çavuşoğlu, do të vizitojë qytetin Avaza për të shoqëruar presidentin Erdoğan në pjesëmarrjen e takimit trepalësh të ministrave të jashtëm që do të organizohet me rastin e samitit.

“Gjatë samitit dhe takimeve ministrore do të diskutohen të gjitha aspektet e bashkëpunimit ekzistues midis tre vendeve, veçanërisht në fushën e tregtisë, energjisë dhe transportit, si dhe do të bëhet shkëmbimi i mendimeve për çështje aktuale rajonale dhe ndërkombëtare”, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë.

Related posts

Përmbytjet në Libi: Qyteti i shkatërruar Derna i ngjan një fushëbeteje

rezart morina

Samiti BE-Ballkan Perëndimor, agjenda dhe temat kryesore

admin

Maqedoni e Veriut, niset grupi i parë haxhilerëve

rezart morina