RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me homologun izraelit

presidenti-erdogan-zhvilloi-bisede-telefonike-me-homologun-izraelit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi bisedë telefonike me homologun e tij izraelit, Isaac Herzog, transmeton Anadolu.

Sipas një njoftimi nga Kryesia e Komunikimeve të Presidencës së Turqisë, në bisedën që është zhvilluar mbrëmë janë trajtuar marrëdhëniet Turqi-Izrael.

Presidenti izraelit në bisedë e ka uruar Erdoğan për muajin e Ramazanit, ndërkaq Erdoğan ka uruar homologun e tij për festën hebre “passover”.

Presidenti Erdoğan falënderoi gjithashtu homologun e tij izraelit për solidaritetin dhe mbështetjen e treguar pas tërmeteve, duke theksuar se vazhdojnë të jenë të vendosur për të forcuar marrëdhëniet mes Turqisë dhe Izraelit.

Erdoğan më tej ka shprehur shqetësimin e tij të thellë për aktet e dhunës dhe sulmet në rritje në Bregun Perëndimor në prag të muajit Ramazan, ndërsa theksoi rëndësinë e mos lejimit të provokimeve dhe kërcënimeve ndaj spiritualitetit dhe statusit historik të Mesxhid-i Aksasë.

Ai gjithashtu falënderoi Herzog për përpjekjet e treguar deri më tani në ruajtjen e qetësisë dhe status-quo-s.

Related posts

Arabia Saudite mirëpret vendimin e GJND-së

admin

Presidenti i Koresë së Jugut amniston 450 mijë njerëz

admin6

Presidenti Erdoğan pret në takim kreun e Këshillit Shura të Arabisë Saudite

admin