RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Aktivistët e Jerusalemit mobilizohen kundër kolonëve që sulmojnë Xhaminë Al-Aksa – VIDEO

aktivistet-e-jerusalemit-mobilizohen-kunder-koloneve-qe-sulmojne-xhamine-al-aksa-–-video

Aktivistët palestinezë në Jerusalemin e pushtuar u kanë bërë thirrje bashkëqytetarëve të tyre në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar që të mobilizohen dhe të ruajnë xhaminë Al-Aksa sot dhe nesër kundër inkursioneve të planifikuara nga kolonët hebrenj. Aktivistët paralajmëruan se kolonët e paligjshëm po përgatiten të sulmojnë Al-Aksanë në numër të madh për të festuar festën hebreje Yom Kippur më 4 dhe 5 tetor.

Të dielën, më shumë se 200 kolonë dhe dhjetëra ushtarë izraelitë sulmuan xhaminë, vendin e tretë më të shenjtë në botën islame. Xhamia dëshmoi një shkelje të re nga një kolone femër ekstremiste, e cila kërceu dhe këndoi para xhamisë së Kupolës së Shkëmbit, në një provokim që shkaktoi zemërim në mesin e adhuruesve palestinezë.

Në një tjetër incident provokues, anëtari izraelit i Knesset-it Simcha Rotman i ra borisë ceremoniale në murin lindor të xhamisë Al-Aksa. Kolonët kohët e fundit i kanë rënë borisë në varrezat Bab Al-Rahma disa herë dhe kanë nisur thirrjet për t’i fryrë ato kolektivisht në xhaminë Al-Aksa gjatë festimeve të Rosh Hashanah. Disa e bënë këtë përmes telefonave të tyre dhe thanë se mezi presin të jenë në gjendje t’i binin borive tradicionale në xhami personalisht.

Më shumë se 4,800 kolonë të paligjshëm sulmuan Xhaminë Al-Aksa muajin e kaluar; kulmi i inkursioneve ishte më 26 dhe 27 shtator. Datat përkonin me festimet e Rosh Hashanah. Grupet e kolonëve synojnë që 50,000 të kenë sulmuar në Al-Aksa deri në fund të këtij viti. /mesazhi

Në një tjetër incident provokues, anëtari izraelit i Knesset-it Simcha Rotman i ra borisë ceremoniale në murin lindor të xhamisë Al-Aksa.

Related posts

SHBA-ja kundërshton kategorikisht kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë

admin

Zvicra refuzon opsionin e gjinisë së tretë

admin

Shqipëri, tubim dhe marshim në mbështetje të Palestinës

admin6