RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti i Indonezisë: SHBA të bëjë më shumë për të ndalur persekutimin në Gaza

presidenti-i-indonezise:-shba-te-beje-me-shume-per-te-ndalur-persekutimin-ne-gaza

Presidenti i Indonezisë, Joko Widodo gjatë një takimi i bëri thirrje presidentit të SHBA-së, Joe Biden të bëjë më shumë për të ndalur persekutimin në Gaza, transmeton Anadolu.

Biden dhe Widodo u takuan në kryeqytetin e SHBA-së, Washington ku dhanë deklarata për gazetarët para takimit dypalësh.

Në fjalimin e tij, Biden foli për rëndësinë që i kushtojnë marrëdhënieve mes dy vendeve dhe theksoi se marrëdhëniet dypalëshe do t’i ngrenë në nivelin e partneritetit strategjik gjithëpërfshirës.

Widodo theksoi rëndësinë e marrëdhënieve mes dy vendeve. “Indonezia shpreson që partneriteti me SHBA-në të kontribuojë në paqen dhe prosperitetin rajonal dhe global. Për këtë arsye ftoj SHBA-në të bëjë më shumë për të ndalur persekutimin në Gaza. Armëpushimi është i domosdoshëm për njerëzimin”, tha ai.

– Indonezi-SHBA, marrëdhëniet në nivelin e “partneritetit strategjik”

Pas takimit dypalësh, Biden dhe Widodo publikuan një deklaratë të përbashkët me shkrim. Në deklaratë thuhet se marrëdhëniet Indonezi-SHBA janë ngritur në nivelin e “partneritetit strategjik gjithëpërfshirës”.

Në kuadër të këtij partneriteti bëhet e ditur se do të zhvillohet bashkëpunim dypalësh në fushat si inovacioni, zhvillimi i qëndrueshëm, shëndeti publik, transformimi dixhital dhe energjia e pastër dhe se do të thellohet bashkëpunimi i mbrojtjes midis dy vendeve.

Related posts

Përfaqësuesi i Izraelit në OKB fton Guterresin të tërheqë dënimin ndaj sulmeve izraelite

admin

Grupimi BRICS fton 6 vende të reja për anëtarësim

rezart morina

Spitali kryesor në Gaza paralajmëron katastrofë pasi gjeneratorët mbesin pa karburant

admin