RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti i SHBA-së dhe kryeministri britanik takohen në Belfast

presidenti-i-shba-se-dhe-kryeministri-britanik-takohen-ne-belfast

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe kryeministri i britanik, Rishi Sunak, u takuan në Belfast, transmeton Anadolu.

Në kuadër të vizitës për shënimin e 25-vjetorit të Marrëveshjes së Premtes së Mirë/Belfastit, të dy udhëheqësit zhvilluan bisedime në Hotelin Grand Central në Belfast, kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Irlandës së Veriut.

Duke përshëndetur Biden, Sunak tha se Marrëveshja e Belfast-it e “ka transformuar Irlandën e Veriut në një vend të lulëzuar që shohim sot”.

“Fokusi im është në ndërtimin e një të ardhme më të mirë për njerëzit këtu dhe në mbarë Mbretërinë e Bashkuar”, shtoi ai në twitter.

Ndërkohë, liderët e partive politike në Irlandën e Veriut kanë zhvilluar një bisedë të shkurtër me presidentin amerikan.

Biden do të niset për në kryeqytetin e Irlandës, Dublin, pas fjalimit të tij në Universitetin Ulster.

Related posts

Angelina Jolie ndan foton simbol të tërmetit, bën thirrje për donacione për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri

rezart morina

Media amerikane: Presidenti ukrainas viziton Kapitolin e SHBA-së

admin

Erdoğan akuzon Perëndimin për “standarde të dyfishta” ndaj lirisë së medias – VIDEO

admin