RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Presidenti i Ukrainës shkarkon kryeprokuroren dhe shefin e shërbimit të sigurisë

presidenti-i-ukraines-shkarkon-kryeprokuroren-dhe-shefin-e-sherbimit-te-sigurise

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, shkarkoi të dielën kryeprokuroren e shtetit dhe kreun e shërbimit shtetëror të sigurisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Sot mora vendim për shkarkimin e Prokurores së Përgjithshme (Iryna Venediktova) dhe shkarkimin e kreut të Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës (Ivan Bakanov)”, tha Zelenskyy.

Ai tha se veprimet specifike dhe “çdo mosveprim” nga zyrtarët në sektorin e sigurisë dhe agjencitë e zbatimit të ligjit do të vlerësohen.

“Deri më sot, janë regjistruar 651 procedime penale në lidhje me tradhtinë dhe veprimet bashkëpunuese të punonjësve në prokurori, organe të hetimit para-kriminal dhe organe të tjera të zbatimit të ligjit”, shtoi presidenti ukrainas.

Ndërkohë, Zelenskyy emëroi me dekret Alexey Simonenko si ushtrues detyre të kryeprokurorit, theksoi agjencia kombëtare ukrainase e lajmeve Ukrinform.

Related posts

Biden: Mbështetja jonë për Libinë do të vazhdojë

admin

Rritet në 53 numri i viktimave nga zjarret në Hawaii

admin

Vasfije Krasniqi tërhiqet nga pozita e deputetes

admin