RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Princi Charles pranoi 1 milion funte nga familja e Osama Bin Laden – raporti

princi-charles-pranoi-1-milion-funte-nga-familja-e-osama-bin-laden-–-raporti

Princi i Uellsit pranoi një pagesë prej £1 milion nga familja e Osama Bin Ladenit, raporton Sunday Times.

Princi Charles pranoi paratë nga dy gjysmëvëllezërit e Osama Bin Ladenit në vitin 2013, dy vjet pasi u vra udhëheqësi i Al-Kaedës, shton burimi.

Fondi i Bamirësisë i Princit të Uellsit (PWCF) mori donacionin.

Clarence House tha se ishte siguruar nga PWCF se ishte kryer “hetim” dhe vendimi për të pranuar paratë ishte me administruesit e besuar.

“Çdo përpjekje për ta karakterizuar atë ndryshe është e rreme,” i thanë BBC-së nga fondi .

Clarence House tha gjithashtu se kundërshtoi një numër pikash të bëra në artikullin e gazetës.
Sipas raportit, Princi Charles pranoi paratë nga Bakr Bin Laden, i cili kryeson familjen e pasur saudite, dhe vëllai i Bakr Shafiq, pas një takimi me Bakr në Clarence House.

Trashëgimtari i fronit i mori paratë pavarësisht kundërshtimeve nga këshilltarët në Clarence House dhe PWCF, raporton Sunday Times, duke cituar burime të shumta.

Megjithatë, Sir Ian Cheshire, kryetar i PWCF, i tha gazetës se donacioni i vitit 2013 ishte rënë dakord “të shqyrtohet me kujdes” nga pesë të besuarit në atë kohë.

“U krye kujdesi i duhur, me informacion të kërkuar nga një gamë e gjerë burimesh, duke përfshirë qeverinë,” shtoi Sir Ian.

“Vendimi për të pranuar donacionin është marrë tërësisht nga administruesit. Çdo përpjekje për të sugjeruar ndryshe është mashtruese dhe e pasaktë.”

PWCF jep grante për organizatat jofitimprurëse të regjistruara në Mbretërinë e Bashkuar për të ofruar projekte në MB, Commonwealth dhe jashtë saj.
Asnjë rregull nuk është shkelur, asnjë ligj nuk është shkelur. Janë bërë të gjitha kontrollet e duhura, madje edhe Ministria e Jashtme është thirrur të japë mendimin e saj – ka pastruar donacionin.

Pra, si është ky top lajm?

Një burim në Fondin Bamirës të Princit të Uellsit i tha BBC-së se “mëkatet e babait” – ky është Osama Bin Laden – nuk duhet të skualifikojnë anëtarët e tjerë të familjes nga dhënia e një dhurimi. Që ka kuptim.

Por po ashtu, a menduan vërtet Princi Charles ose rrethi i tij i brendshëm se ishte një ide e mirë të merrte para nga Bin Ladenët? Apo mendonin se ishte mirë për sa kohë që nuk u bë publike?

Sepse sapo të ishte publike – sado kontrolle të bëheshin dhe të respektoheshin rregullat – gjithmonë do të dukej e tmerrshme.

Ashtu si dhurimi i madh i parave nga një ish-kryeministër i Katarit ose letra nga miku dhe ndihmësi i ngushtë i Princit Charles që i premtonte titullin kalorësi një qytetari saudit i cili kishte premtuar dhe bërë donacione të konsiderueshme.

Ministrat dhe deputetët, në fund të fundit, qeverisen nga kutia e votimit. Familja mbretërore e merr pozicionin dhe autoritetin e saj nga një vend tjetër, nga një pranim i vendosur nga publiku që në përgjithësi i sjellin meritat vendit.

A përshtatet një donacion nga Bin Ladenët – sado i largët nga keqbërjet e një djali të mohuar – në këtë model monarkie?
Osama Bin Laden ishte në krye të listës së “më të kërkuarve” të SHBA. Ai besohet të ketë urdhëruar sulmet terroriste në Nju Jork dhe Uashington më 11 shtator 2001 – të cilat vranë pothuajse 3,000 njerëz – duke përfshirë 67 britanikë, thotë BBC.

Bin Laden u vra nga forcat amerikane në vitin 2011. Ai u mohua nga familja e tij në vitin 1994 dhe nuk ka asnjë sugjerim se gjysmë vëllezërit e tij kishin lidhje me aktivitetet e tij.

Një burim i PWCF tha për BBC se “megjithëse emri [Bin Laden] ka një histori shumë të pakënaqshme, mëkatet e babait nuk duhet të barten tek pjesa tjetër e familjes, e cila është një eminente në rajon.”

Burimi shtoi se donacioni ishte pastruar nga Ministria e Jashtme.
Kjo nuk është hera e parë që Princi Charles ose bamirësia e tij janë nën kontroll mbi donacionet e saj.

U raportua muajin e kaluar se Princi Charles pranoi një valixhe që përmbante një milion euro para të gatshme nga një ish-kryeministër i Katarit – një nga tre donacionet në para që arrin në rreth 2.5 milion £.

Clarence House tha në atë kohë se donacionet nga sheiku iu kaluan menjëherë një prej bamirësive të princit dhe u ndoqën të gjitha proceset e duhura.

Komisioni i Bamirësisë më vonë vendosi kundër nisjes së një hetimi për dhurimin.

Në shkurt, Policia Metropolitane filloi një hetim mbi pretendimet se bamirësia i ofroi ndihmë nderime një qytetari saudit.

Clarence House tha se princi “nuk kishte njohuri për ofertën e pretenduar të nderimeve ose nënshtetësisë britanike në bazë të dhurimit për bamirësitë e tij”. /mesazhi

Related posts

Një i mitur palestinez vritet nga ushtria izraelite në Bregun Perëndimor, numri i viktimave shkon në 229

admin6

Zgjedhjet e reja në veri, Osmani pret në takim kryetarin e KQZ-së

admin6

Walker kritikon qasjen e SHBA-së karshi Kosovës: Vuçiqi e ka vendin në Hagë

admin