RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Propozimi i ministrit austriak për qasje të policisë në mesazhe ndez polemika

propozimi-i-ministrit-austriak-per-qasje-te-policise-ne-mesazhe-ndez-polemika

Ministri i Brendshëm i Austrisë të hënën doli me një propozim që policia të ketë kompetencat e nevojshme që të ketë qasje në aplikacionet e mesazheve për qëllime sigurie, duke ndezur polemika mbi çështjen e spiunimit të shërbimeve të mesazheve, raporton Anadolu.

Gerhard Karner tha se pasi forcat e sigurisë parandaluan një sulm terrorist në një ngjarje LGBTIQ më 17 qershor, policia “ka nevojë për kompetencat e duhura” për të hyrë në shërbimet e mesazheve.

Karner tha se shërbimi i inteligjencës së vendit nuk është mjaftueshëm i pajisur për të monitoruar aplikacione si WhatsApp dhe Telegram.

Duke shpjeguar propozimin e tij, ai theksoi se nuk po flet për monitorim masiv, por vetëm për nevojën e kompetencave të duhura policore për të trajtuar disa kërcënime.

Gjykata Kushtetuese dhe Partia e Gjelbër kundërshtuan propozimin e Karnerit.

Në shkurt, Omar Haijawi-Pirchner, kreu i Drejtorisë së Sigurisë Shtetërore dhe Inteligjencës (DSN), tha se donin të auditonin aplikacionet e mesazheve si WhatsApp dhe Telegram, duke cituar bashkëpunimin e sigurisë.

Related posts

Zelanda e Re miraton ligjin e parë në botë që ndalon duhanin për brezin e ardhshëm

admin

Ambasadorët e QUINT-it i shkojnë në zyre Kurtit

rezart morina

Fatkeqësitë klimatike në 50 vitet e fundit kanë shkaktuar më shumë se 2 milionë vdekje

rezart morina