RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Protesta në shtetet europiane për sulmet ruse në Ukrainë

protesta-ne-shtetet-europiane-per-sulmet-ruse-ne-ukraine

Në kryeqytetet evropiane ka pasur protesta të shumta për të dënuar sulmet e Rusisë kundër Ukrainës.

Në Bukuresht dhjetëra emigrantë u mblodhën jashtë ambasadës ukrainase. Stafi diplomatik, duke përfshirë ambasadorin e Ukrainës në Rumani, shprehu zhgënjimin me refuzimin e dukshëm të Moskës për të diskutuar një zgjidhje politike.

Në Pragë qindra qytetarë dolën për të dënuar sulmet ruse kundër qyteteve të shumta anembanë Ukrainës.

Demonstruesit në sheshin qendror mbanin kryqe me emrat e vendeve të goditura nga raketat ruse si dhe çadra që simbolizonin mbrojtjen ajrore.

Ndërkohë, përpara ambasadës ruse, në një satirë për aneksimin e katër territoreve të Ukrainës nga Rusia, protestuesit organizuan një referendum të rremë për të aneksuar enklavën ruse të Kaliningradit.

Dhe në Romë qindra ukrainas u mblodhën në një vend jo shumë larg Ambasadës Ruse duke brohoritur parulla që kritikonin presidentin rus Vladimir Putin. Moska i ka justifikuar veprimet e saj duke thënë se po lufton terrorizimin.

Related posts

Lehtësime në pikat kufitare dhe bashkëpunim në arsim, Qeveria miraton dy nisma me Shqipërinë

rezart morina

Erdoğan: Armëpushimi në Gaza mund ta shpëtojë rajonin nga rrethi i zjarrit

rezart morina

Kuds, 250 mijë besimtarë falën namazin e xhumasë në Mesxhidi Aksa – VIDEO

rezart morina