RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Protestuesit në Bagdad bëjnë thirrje për t’i dhënë fund ndërhyrjes së SHBA-së

protestuesit-ne-bagdad-bejne-thirrje-per-t’i-dhene-fund-nderhyrjes-se-shba-se

Qindra protestues u mblodhën në portën e Zonës së Gjelbër në Bagdad të shtunën për të protestuar kundër Shteteve të Bashkuara.

Protestuesit ishin të zemëruar për atë që ata e quajnë si ndërhyrje të SHBA në çështjet rajonale.

Protesta u organizua nga një grup partishë politike irakiane dhe organizata të shoqërisë civile. Protestuesit brohorisnin slogane të tilla si “Zoti është i madh, Zoti është i madh, Amerika është Satani i madh”, dhe ata mbanin pankarta që shkruanin “Jo ndërhyrjes së SHBA”.

Protesta vjen si përgjigje ndaj një raporti amerikan që pretendonte se SHBA po planifikon të shënjestrojë liderët e disa fraksioneve të armatosura në Irak. Raporti nuk është konfirmuar nga qeveria amerikane, por ka zemëruar shumë irakianë.

Protestuesit thanë se janë kundër çdo ndërhyrjeje të huaj në punët e Irakut. Ata i bënë thirrje SHBA-së që të respektojë sovranitetin e Irakut dhe të tërheqë trupat e saj nga vendi.

Protesta përfundoi e qetë pas disa orësh. Protestuesit u shpërndanë pa incidente. /mesazhi

 

Related posts

Sondazhi tregon rritje të pakënaqësisë ndaj Scholz, 2/3 e gjermanëve duan një qeveri të re

rezart morina

Presidenti Erdoğan pret fëmijët palestinezë të plagosur në Gaza

admin

I nxehti ekstrem do ta detyrojë zhvendosjen e 600 milionë njerëzve

admin