RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse ngrënia e një bananeje jeshile në ditë mund të shmangë kancerin

pse-ngrenia-e-nje-bananeje-jeshile-ne-dite-mund-te-shmange-kancerin

Ngrënia e një bananeje në ditë mund të ndihmojë në mbajtjen larg kancerit – por vetëm nëse është e gjelbër, sugjeron një studim.

Shkencëtarët u dhanë njerëzve me rrezik të lartë të trashëguar të kancerit një dietë të pasur me niseshte rezistente, e cila është e bollshme në fruta kur nuk ishte pjekur. Dieta reduktoi rrezikun e disa formave të sëmundjes me më shumë se gjysmën, treguan rezultatet. Niseshteja rezistente, një formë e karbohidrateve, gjendet gjithashtu në ushqime si tërshëra, drithërat dhe fasulet.

Studimi, i udhëhequr nga ekspertë në Mbretërinë e Bashkuar, shqyrtoi pothuajse 1000 pacientë me sindromën Lynch – një gjendje gjenetike që i lë njerëzit të predispozuar për një sërë kanceresh. Rreth 200,000 britanikë mendohet se kanë gjendjen gjenetike, megjithëse më pak se 5 për qind e dinë se janë bartës. Të gjithë pjesëmarrësve iu dha një dozë ditore e niseshtës rezistente, e barabartë me një banane të papjekur, për një mesatare prej dy vjetësh.

Ekspertët zbuluan se ndërsa nuk ul rrezikun e kancerit të zorrëve, doza zvogëloi rrezikun e zhvillimit të kancerit në pjesë të tjera të trupit deri në 60 për qind. Ky efekt mbrojtës ishte veçanërisht i fortë për kanceret e sipërme gastrointestinale, duke përfshirë kancerin e ezofagut, stomakut, traktit biliar, pankreasit dhe duodenit, të cilat mund të jenë të vështira për t’u zbuluar. Mbrojtja u vërejt të zgjasë për 10 vjet pasi njerëzit ndaluan marrjen e suplementit dhe ekspertët shpresojnë se gjetjet mund të jenë gjithashtu të dobishme për popullatën e përgjithshme, jo vetëm për njerëzit me sindromën Lynch.

Related posts

Çfarë ndodh kur konsumoni shumë ujë?

admin

Ndjeni marramendje? Këtu janë arsyet e mundshme pse bota rrotullohet rreth teje

admin6

Humbisni 7 kg në 2 javë me dietën e kastravecëve

rezart morina