RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse nuk duhet ta ndaloni asnjëherë teshtimën?

pse-nuk-duhet-ta-ndaloni-asnjehere-teshtimen?

Ju ka ndodhur të gjithëve që të keni ndaluar teshtimën, ose të sforcoheni për të krijuar sa më pak zhurmë.

Por këshillohet që të mos e bëni më një gjë të tillë.

Kur teshtijmë, ajri futet nëpër vrimat e hundës në shpejtësinë më të lartë se 160 kilometra në orë.

Nëse e mbani teshtimën, atëherë gjithë ky presion do të zhvendoset në një pjesë tjetër të trupit që mund të dëmtohet. Për shembull në vesh.

Po ashtu, mund të dëmtoni edhe dëgjimin ose të keni marrje mendsh për një kohë të gjatë. Por mund të dëmtoni edhe enët e gjakut në sy ose diafragmën, shkruan noa. Në rast të një teshtime të fortë që ju e keni ndaluar qëllimisht, ka shumë gjasa që të lëndoni edhe qafën tuaj.

Përveç kësaj, një veprim i tillë mund të dëmtojë edhe plagët tek njerëzit që kanë operuar kohët e fundit sinuset.

Related posts

A çojnë ushqimet e përpunuara në humbjen e fillit të të menduarit?

admin

Nuk do ta besoni, por ky zakon i përditshëm shkakton variçe në këmbë

admin

Çaji shërues i shegës dhe piperit të zi, kundër gripit e alergjive

admin