RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse sezoni i alergjive ka nisur më herët këtë vit?

pse-sezoni-i-alergjive-ka-nisur-me-heret-kete-vit?

Sezoni i alergjive ka nisur në fillim të këtij viti, siç theksojnë shkencëtarët amerikanë. Kjo tendencë vjen si pasojë e rritjes së temperaturës mesatare të planetit. Tani, shkencëtarët po vëzhgojnë nivele më të larta sezonale të polenit në atmosferë me shumë që ankohen se simptomat e tyre të alergjisë ose astmës po përkeqësohen herë pas here.

Megjithatë, nëse emetimet e dioksidit të karbonit reduktohen në nivel global, atëherë ky fenomen mund të rikthehet, siç raporton “Guardian”, duke cituar gjetjet e një hetimi spitalor në Boston.

“Ndërsa temperatura mesatare globale është rritur vitet e fundit për shkak të ndryshimeve klimatike, sezoni i alergjive në SHBA ka filluar më herët pasi sasia e shtuar e polenit që po përjetojmë ka shkaktuar alergji të rënda dhe simptoma të astmës tek disa qytetarë. Intensiteti i simptomave është rritur, që do të thotë se për të përballuar problemin, tani është e nevojshme të merret një pilulë në ditë, ndoshta në kombinim me një sprej anti-inflamator të hundës”, thotë profesor John Costa, drejtor mjekësor i Departamenti i Alergjisë dhe Imunologjisë Klinike në Brigham dhe Spitalin e Grave, Boston.

Në të gjithë Amerikën e Veriut, kohëzgjatja e sezonit të polenit është rritur me 20 ditë dhe përqendrimi i polenit me 21% midis viteve 1990-2018, sipas një studimi të publikuar në revistën shkencore “Proceedings”.

“Kjo është kryesisht për shkak të ngrohjes globale”, siç nënvizohet në studim. “Kushtet e lagështa dhe të ngrohta favorizojnë rritjen më të madhe të bimëve dhe kjo nga ana tjetër nënkupton një rritje të sasisë së polenit ”, shpjegon kreu i kërkimit, John Costa.

Ai shton gjithashtu se, për të reduktuar simptomat e alergjisë, është e rëndësishme që njerëzit të marrin një ilaç në baza ditore në vend që të presin që të shfaqen simptomat e para.

“Alergjitë nuk nënkuptojnë vetëm kruajtjen e syve apo rrjedhjen e hundës. Është një inflamacion i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Kur ka inflamacion, duhet shumë më tepër punë për të lehtësuar ata që vuajnë ”, thotë shkencëtari amerikan.

Related posts

Dëmi që po ju shkakton çdo ditë kafja e mëngjesit

admin

Sa kalori digjni duke ecur për një orë

admin

Ndikimi afatgjatë i tymit të zjarreve tek shëndeti i njeriut

rezart morina