RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kadetët e FSK-së në ditën e studimit fushor mësojnë për betejën e Jasharëve

kadetet-e-fsk-se-ne-diten-e-studimit-fushor-mesojne-per-betejen-e-jashareve

Kadetët e Akademisë Ushtarake të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë nisur studimin fushor.

Me nisjen e këtij studimi, kadetët u përqendruan në betejën e Jasharëve, me theks të veçantë në histografinë, analizën e betejës në rrafshin strategjik, operacional dhe taktik.

“Madhështia, vlera dhe karakteri i luftës, sakrificës dhe flijimi për liri është e kaluara, e tanishmja dhe e ardhmja e filozofisë sonë për edukimin e Oficerëve të rinj”, thuhet në njoftimin në faqen zyrtare të FSK-së.

Dita e studimit, mes tjerash, u udhëhoq duke vendosur analiza dhe detyra konkrete për studentet për të reflektuar nga këndvështrimi ushtarak, detajet dhe historinë e luftimeve të 5,6 dhe 7 Marsit 1998.

Related posts

Osmani dhe USAID-i sot nënshkruajnë një marrëveshje në vlerë afro 35 milionë euro

admin

Seanca e përbashkët e qeverive Kroaci-BeH: “Rruga e Sarajevës drejt BE-së më e rëndësishme se kurrë”

admin

Vuçiq: Do të shkoj në Bruksel të bisedoj me Borrellin por jo me Kurtin

rezart morina