RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse sheqeri ju dëmton lëkurën?

pse-sheqeri-ju-demton-lekuren?

Ngrënia e tepërt e sheqerit mund të bëjë kërdi në shëndetin e lëkurës tuaj, duke luajtur një rol në zhvillimin ose përkeqësimin e kushteve të lëkurës si psoriasis dhe aknet.

Tejkalimi i sheqerit mund të shkaktojë edhe shenja të plakjes së parakohshme si vija të holla dhe varje.

Kjo është në krye të rritjes potenciale të rrezikut tuaj për sëmundje si diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës.

Kur bëhet fjalë për plakjen, sheqeri ka një efekt të veçantë në lëkurë përmes një procesi të quajtur glikacion.

Glikimi është një proces me të cilin molekulat e sheqerit lidhen me proteinat, lipidet ose acidet nukleike.

Poashtu ngrënia e tepërt e sheqerit mund t’iu shkaktojnë akne në fytyrë dhe trup.

Related posts

Lemza mund të shkaktojë çrregullime të gjumit

rezart morina

Gati projektligji për kanabisin mjekësor dhe industrial, ja kriteret për kultivuesit

admin

Mungesa e hekurit: Çfarë e shkakton, simptomat dhe trajtimi

rezart morina