RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin dhe Erdoğan mund të takohen në Astana këtë javë

Zëdhënësi i Kremlinit tha se presidenti rus dhe ai turk mund të diskutojnë idenë e mbajtjes së bisedimeve Rusi-Perëndim

Presidenti rus dhe ai turk mund të takohen në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana, më vonë këtë javë, tha të hënën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Vladimir Putin dhe Recep Tayyip Erdoğan do të udhëtojnë këtë javë në Kazakistan dhe liderët mund të mbajnë një takim në margjinat e ngjarjeve kryesore, u tha Peskov gazetarëve në një konferencë shtypi në Moskë.

Peskov u përgjigj negativisht kur u pyet nëse Ankaraja i kaloi Rusisë ndonjë propozim për mbajtjen e bisedimeve midis Rusisë dhe Perëndimit, por ai tha se mund të ngrihet në takimin Erdoğan-Putin.

Zëdhënësi i Kremlinit njoftoi gjithashtu takimet e tjera të Putinit të martën – me presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe Muhammad al-Nahyan dhe drejtorin e përgjithshëm të IAEA-së, Rafael Grossi, në Shën Petersburg.

Ai tha gjithashtu se Putin do të zhvillojë disa takime të veçanta në Astana në margjinat e samitit Rusi-Azia Qendrore. /trt

Related posts

Këtu është një përmbledhje e zhvillimeve të fundit në Pa’lestinë

admin6

Zhduken dy persona në Gjilan

rezart morina

OBSH: Nga vërshimet në Pakistan u dëmtuan rreth 900 objekte mjekësore

admin