RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin dhe kryeministri armen diskutojnë për situatën në Karabak

putin-dhe-kryeministri-armen-diskutojne-per-situaten-ne-karabak

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin zhvilloi bisedë telefonike me kryeministrin armen, Nikol Pashinyan në lidhje me situatën në Karabak, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë nga Pallati i Kremlinit thuhet se gjatë bisedës u diskutua zbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara nga krerët e Rusisë, Azerbajxhanit dhe Armenisë në vitin 2020 dhe 2022, përfshirë hapat për të garantuar sigurinë dhe stabilitetin në kufirin Azerbajxhan-Armeni, rivendosjen e lidhjeve ekonomike dhe transportuese dhe përgatitjen e një marrëveshjeje paqeje midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Në bisedën ku është diskutuar edhe për situatën në Karabak, Putin tha se “Të gjitha problemet e shfaqura duhet të zgjidhen në mënyrë konstruktive, në kontakt të ngushtë dhe ndërveprim me paqeruajtësit rusë”.

Related posts

Vdiq në një aksident automobilistik miliarderi Cyrus Mistry

admin

OKB: Pasojat e operacionit izraelit në Rafah do të ishin katastrofike

admin

Palestinë: Këtu janë zhvillimet kryesore gjatë natës

RTI